Jak powinieneś dbać o Twoje AGD, by służyło Ci długie lata

Dzięki pralce nie musimy ręcznie prać naszych ubrań. Odkurzacz dba o czystość naszego domu, a dzięki lodówce przez kilka dni możemy utrzymywać świeżość naszego ulubionego jedzenia. Wyobraź sobie, że Twoje AGD nagle sie popsuło i musisz robić wszystkie te czynności ręcznie... Przerażające, prawda? Aby temu zapobiec, ważne jest odpowiednie dbanie o Twój sprzęt!

Autor: Bartosz Pielaszek, data: 25-04-2017

Aktualnie nasze domy pełne są bardzo pomocnych, ale też drogich urządzeń AGD. Praktycznie każdy ma w domu lodówkę, odkurzacz, pralkę i piekarnik. Rzadkością nie są również zamrażarki i zmywarki.

Kuchenka i piekarnik

Regularne czyszczenie kuchenki rozwiązuje większość problemów. Jeżeli tego nie robimy, to resztki oleju i wycieków mogą spływać do elektroniki. Może to wywołać pożar, w którym najmniejszym problemem będzie zakup nowego piekarnika. Przestrzegaj więc kilku zasad:

 • Zawsze odłączaj kuchenkę od prądu przed czyszczeniem, unikniesz ewentualnych porażeń i poparzeń
 • Przy pieczeniu zawsze na dnie piekarnika umieszczaj tacę, która zbierze wszystkie wypływające soki i spadające jedzenie
 • Czyść regularnie! Szybkie przetarcie po każdym użyciu jest łatwiejsze niż zdrapywanie rocznego brudu
 • Brud po gałkami usuwaj tylko suchą szmatką, nawet odrobina wody może uszkodzić elektronikę i zagrozić Tobie
 • Sprawdzaj szczelność drzwi, jeżeli są luźne lub uszkodzone to ucieka przez nie ciepło - czyli energia, za którą płacisz duże pieniądze. W tym wypadku wymiana uszczelki wystarczy, byśmy przestali tracić pieniądze.

Lodówka

 • Warto regularnie sprawdzać uszczelki, które chronią Twoją lodówkę przed uciekaniem zimnego powietrza. Ich zużycie lub uszkodzenie sprawia, że dosłownie pieniądze wypadają Ci z kieszeni. Jedzenie w takiej lodówce będzie gorzej smakowało i szybciej ulegnie zepsuciu. Wymiana uszczelek szybko rozwiąże problem.
 • Regularnie czyść kurz i resztki jedzenia z tyłu lodówki. Mogą ode powodować zatkanie ważnych komponentów lodówki, sprawiać, że głośno chodzi lub powodować przegrzanie. Warto czasem odsunąć ją od ściany, zetrzeć kurz i przeczyścić wentylatory. Jej efektywność znacznie wtedy wzrośnie.
 • Regularnie czyść filtr wody i wymień go na nowy, gdy stary się zużyje.

Pralka

 • Dbanie o czystość Twojej pralki to najłatwiejsza metoda jej ochrony, ponieważ pralka jest narażona na powstawanie kamienia i pleśni na resztach detergentów. Środki do jej czyszczenia możesz kupić u nas. Po każdym użyciu zostawiaj otwarte drzwiczki, by bęben mógł wyschnąć. Mokrych rzeczy też nie zostawiasz w zamkniętej pralce, prawda? Regularnie czyść też filtr na dole pralki, by nie blokować odpływu wody i uszkodzenia pralki z wężami.
 • Unikaj nierównomiernego umieszczania ubrań w pralce (np. dwóch cienkich koszulek i pary ciężkich dżinsów), ponieważ powoduje to dodatkowe naprężenie podczas pracy maszyny, zwłaszcza sprężyn, wsporników i łożysk. Po pewnym czasie te części będą zużyte i konieczna będzie wymiana.

Suszarka do ubrań

 • Najważniejsze jest tutaj regularne czyszczenie filtru wody, filtru puchu i wymiennika ciepła. Najlepiej robić to po każdym użyciu, dzięki czemu suszarka będzie efektywniej pracowała a my wyeliminujemy ryzyko pożaru/spięcia wywołanego przez nadromadzone puch i włosy na filtrze.

Zmywarka

 • Ponownie wspomnimy tutaj o utrzymywaniu czystości :) Warto co jakiś czas uruchamiać cykl pracy z detergentem bez żadnych naczyń w środku, by pozwolić zmywarce się oczyścić.
 • Podczas ładowania zmywarki upewnij się, że naczynia nie blokują ramion natryskowych i że większe naczynia nie blokują mniejszych przed natryskiem.

Odkurzacz

 • Najczęstszą przyczyną uszkodzeń odkurzacza są zapchane filtry, które zatrzymują brud i pył przed dostaniem się do silnika. Brak ich czyszczenia powoduje zatkanie, co skutkuje wzrostem poboru prądu, głośną pracą odkurzacza, spadkiem jego mocy, przegrzewaniem układu a nawet samozapłonem.
 • Gdy worek jest zapełniony, nie zwklekaj z jego wymianą. Koszt zakupu nowego worka jest o wiele mniejszy niż skutki zapchania filtra.

Tagi: czyszczenie pralki, środek do czyszczenia pralki, filtr do pralki, środki do czyszczenia pralki, filtr wody do pralki, płyn do czyszczenia pralki, środek do czyszczenia pralek, preparat do czyszczenia pralki, czyszczenie zmywarki, filtr do zmywarki, środek do czyszczenia zmywarki , worki do odkurzacza, filtr do odkurzacza, filtr wody do lodówki, konserwacja AGD

-Fiyo chce zapewnić, że zawsze może pomóc swoim klientom w możliwie najlepszy sposób. Z tego względu zarówno my jak i strony trzecie Czytaj więcej