8 rzeczy, których nigdy nie powinno się wkładać do zmywarki

Zmywanie naczyń - kolejna domowa robota, za którą większość ludzi nie przepada. Właśnie dlatego powstały zmywarki i to tym urządzeniom pozwalamy myć tak dużo jak tylko to możliwe. Niestety występuje wiele przypadków, w których ręczne mycie okaże się znacznie efektywniejsze. A to dlatego, że nie wszystko nadaje się do włożenia do wewnątrz zmywarki, szczególnie jeżeli nie chcesz się jej szybko pozbyć.

zmywarka blog

1: Drewniane deski do krojenia.

Tak naprawdę wyjmij ze zmywarki wszystkie drewniane rzeczy! Jeżeli używasz drewnianych łyżek lub okazjonalnie talerzy, misek czy wcześniej wspomnianej deski do krojenia, pamiętaj o tym: Drewno nie powinno znajdować się w zmywarce. Dlaczego? Ciepła woda w połączeniu z ciśnieniem, która rozpryskuje się wewnątrz zmywarki, źle oddziałuje na drewno. Może ono pęknąć i rozszerzyć swoją objętość, a co gorsza małe kawałki drewna mogą poniszczyć inne naczynia znajdujące się w urządzeniu. Pamiętaj zatem, unikaj drewna!

2: Naczynia i sztućce z pozostałościami jedzenia.

Wiemy, że nie po to kupiłeś/aś zmywarkę, aby myć naczynia ręcznie. Zaufaj nam: opłukanie naczyń i sztućców przed włożeniem do zmywarki ma bardzo duże znaczenie. Dotyczy to także rusztów, wyciskarek, kubków, patelni i wszelkich akcesoriów.
Dlaczego? Zmywarki posiadają filtry, które wyłapują resztki jedzenia i inne większe pozostałości przed ich wypłynięciem do odpływu. Nadmiar resztek w powiązaniu z
pozostałościami z poprzedniego zmywania mogą w efekcie doprowadzić do zatkania filtru, powodując zwężenia w odpływie, brak przepływu wody, a nawet zwarcia elektroniczne.

3: Noże profesjonalne.

Czy mamy na myśli duże, drogie noże specjalistyczne? Tak, one także bardziej nadają się do mycia ręcznego.
Dlaczego? Z prostego powodu, jako narzędzia droższe i profesjonalne, potrzebują one specjalnego traktowania. Chcesz je przecież używać przez dłuższy czas. Z tego względu lepiej będzie je umyć ręcznie i dokładniej o nie zadbać. Dodatkowo zmniejszysz ryzyko ich zardzewienia oraz nie narazisz innych naczyń na zbędne zniszczenia i zarysowania.

4: Niektóre metale i plastikowe sztućce.

Kolejne ograniczenia? Niestety, nic na to nie poradzimy. Uważaj na to, co wkładasz do zmywarki. Sztućce i aluminiowe naczynia, srebrne i miedziane elementy oraz niektóre plastiki nie powinny być myte w zmywarce.
Dlaczego? Metale mogą zmienić kolor, a gorąca woda może zmienić kształty plastikowych elementów. Porada: Informacje o tym, czy naczynia nadają się do mycia w zmywarce znajdź na opakowaniu!

5: Antyczne i zabytkowe zastawy stołowe

Dlaczego? Ironia! Oryginalna zmywarka była stworzona właśnie dlatego, aby cenne zastawy stołowe były domyte lepiej, niż robiły to służące w domu wynalazcy. Jednak to urządzenie zostało znacząco zmienione, a obecnie stało się bardzo dokładne i dysponuje sporą siłą. Wyobraź sobie tylko co stałoby się, gdyby ramię spryskiwacza obracające się z dużą prędkością przypadkowo uszkodziło Twój drogocenny talerz. Właśnie dlatego nie zalecamy wkładać do zmywarki cennych antycznych naczyń, a także tych, które mają dla nas wartość sentymentalną. Tylko Ty jesteś w stanie zadbać o nie w wymagany sposób!

6: Kryształ

Zwykłe szklane naczynia są w porządku dla zmywarki, jednak kryształ oczywiście wymaga specjalnego traktowania. Najlepszym podejściem byłoby mycie kryształu ręcznie.
Dlaczego? Kryształ jest znacznie bardziej kruchy niż szkło. Gwałtowne zmiany temperatury oraz mocne ciśnienie rozpryskiwanej wody może uszkodzić te drogocenne przedmioty. Zawsze miej na uwadze ich delikatność i zadbaj o nie w kuchennym zlewie.

7: Żeliwo

Te ciężkie patelnie przeznaczone do smażenia często pomagają Ci w przygotowaniu posiłku i całe szczęście, że możemy je włożyć do zmywarki po skończeniu gotowania, prawda? Eh.. tak właściwie to nie, nie wkładaj ich do zmywarki!
Dlaczego? Pamiętasz, że przed pierwszym użyciem patelni, musiałeś/aś zagotować w niej trochę oleju roślinnego lub smalcu? Zabieg ten nazywany jest sezonowaniem patelni żeliwnej i służy do zaimpregnowania i zabezpieczenia powłoki patelni, aby służyła nam na długo. Zmywarka dokładnie odwraca ten zabieg, co sprawi, że jedzenie będzie do niej przywierało. Tak swoją drogą: nie polecamy także myć patelni ręcznie! Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne wypolerowanie jej solą i delikatne spłukanie ciepłą wodą.

8: Naczynia termoizolacyjne

Wiemy, że ta lista staje się już bardzo długa i pewnie zastanawiasz się, dlaczego w ogóle posiadam zmywarkę. Jednakże musimy także zawrzeć na tej liście Twój termos, który zazwyczaj także nie nadaje się do włożenia do środka zmywarki.
Dlaczego? Warstwa izolacyjna może łatwo pęknąć, ponieważ woda dostaje się pomiędzy nią, a naczynie. Większość nowoczesnym termosów posiada już jednak zabezpieczenia, ale lepiej upewnij się co do tego na opakowaniu.

Masz to z Fiyo.

Czy zmywarka uległa awarii i potrzebujesz części zamiennych? Sprawdź klikając tutaj.

-Fiyo chce zapewnić, że zawsze może pomóc swoim klientom w możliwie najlepszy sposób. Z tego względu zarówno my jak i strony trzecie Czytaj więcej